16
Jun

Altunizade Evden Eve Nakliyat

Hizmetlerimizden Bazıları :
Eşya Paketleme
Eşya Depolama
Evden Eve Nakliyat

Semtimizin Tarihçesini Öğrenelim..

Altunizade’ de iki caddenin kesişme noktasına verev olarak yerleştirilen tarihi cami adını, banisi olan Altunizade İsmail Zühtü Paşa’ dan almaktadır. Bağlarbaşı’nda, Altunizade’de, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi ile Tophanelioğlu Caddesinin kesişme noktası üzerinde bulunan 1865 yapım tarihli Altunizade Camisi, banisinin adıyla anılan bir külliyeye dahildi. Ama ne yazık ki günümüze sağlam bir şekilde külliyenin sadece camisi gelebildi. Altunizade Külliyesi’nin diğer binalarının bir kısmı harap bir şekilde kaderine terk edildiler. Bir kısmı değişik işlevlerle kullanılıyor, önemli bir kısmı da zamana yenik düşerek yok olup gittiler.

Altuni Ali Efendinin oğlu olan Altunizade İsmail Zühtü Paşa (1806 – 1887), Yavuz Sultan Selim zamanında İstanbul’a yerleşmiş köklü bir aileden geliyordu. Altunizade eşya depolama  Amasya’lıydılar denilse de Sivas’lı olabilecekleri de söyleniyor. İsmail Zühtü Efendi babası ile birlikte altun varakçılık yapıyordu ama o aynı zamanda iyi bir hattattı ve bina işleri de yapmaktaydı.

Enderundan mezun olduğu sıralarda inşaatına başlanmış bulunan Mekteb-i Tıbbiyye (eskiIstanbul_Altunizade_Camii_2 Haydarpaşa Lisesi binası) ile Mekteb-i Sultânî’nin (Galatasaray Lisesi) bina eminliğine tayin edildi. Daha sonra aynı görevi Dolmabahçe Sarayı, Zeytinburnu Fişek Fabrikası ve Paşabahçe Şişe, Mum ve Kâğıt Fabrikası İstanbul Üniversitesi (Harbiye Nezareti) inşaatlarında da sürdürdü. Ziraat Meclisi, Nâfia Meclisi ve Askerî Şûrâ âzalıkları yaptı. 1876’da I. Meşrutiyet’in ilânında İstanbul mebusu oldu.
1880’de vezir rütbesiyle Âyan âzalığına, daha sonra da Muhâcirîn Komisyonu reisliğine tayin edildi.

Fatih Kurşunlu Medresesi mezunuydu. Aile daha sonraları İstanbul ile Mısır arasında kereste ticareti yapmaya başladı. Altmış dört adet gemileri bulunuyordu.

Babasının ölümünden sonra işlerin başına geçen İsmail Zühtü Efendi, Osmanlı İmparatorluğu’ndan alacağı olan 30.000 altının tahsili için Sultan II.Mahmut’un huzuruna çıktı. Bu ayrıcalık o sırada Altunizade ailesinin komşusu olan Serasker Koca Hüsrev Paşa tarafından sağlanmıştı.