13
Jun

Başıbüyük Evden Eve Nakliyat
Eşya depolama
Eşya paketleme
evden eve taşıma

 

 

 

Başıbüyük Garantili Sigortalı nakliyat

 

 

Başıbüyük mahallesi Maltepe ilçesinin en eski yerleşim birimlerinden olup Osmanlı imparatorluğunun da ötesine uzanan bir tarih ve kültür birikimine sahiptir.767 senelik bir tarihi olup Osmanlı İmparatorluğu ile birlikte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış tarihi bir köydür. 1329 yılında Osmanlı imparatorluğu döneminde Pelekanon (Maltepe Savaşı) bu bölgede yapılmıştır. Mahallemiz o dönemlerde Başbuğ köyü olarak adlandırılmaktaydı.

 

 

 

 

Başıbüyük evden eve Osmanlı döneminin kuruluş sürecinde Orhan Bey zamanında yapılan seferlerde ele geçirilmiştir. İstanbul ‘ un en yüksek tepelerinden bir tanesi olan Kayışdağı (432m) nın eteklerinde kurulmuştur. Mahallenin merkezinde yer alan içme sularıyla ünlü Kayışdağı suyu ve onun dibinde asırlık çınarlar bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet döneminde dikildiği rivayet edilmektedir.
Mahallemiz 1874 yılında ve onu takip eden Cumhuriyetin ilk yıllarında köy statüsünde idi. 1963 yılında mahallemizde 24 hane bulunmaktaydı. Hanelerde eski zamanlarda birkaç aile beraber kalmaktaydı. Ortalama 17-18 kişilik nüfusa sahipti bu haneler. Tarım ve hayvancılık en önemli geçim kaynağı idi. 1966 yılında 50 hane civarında idi. Mahallemizde su sorunu çok öncelerden Başıbüyük eşya depolama mahallelinin gayretleri ile çözülmüştür. İstanbul un ünlü kayışdağı suyu o zamanlarda mahallemize getirilmiştir. 1968 de elektrik ve televizyon, 1992 yılında telefon, 2005 yılında da doğalgaz yatırım olarak mahallemize getirilmiştir. Mahallemizde 1980 ve öncesinde mücavir alan sınırları içersindeydi. 1982 de köy statüsüne kavuşmuştur. 1992 yılında ise bağlı olduğu Kartal ilçesinden ayrılarak belediye olmuştur.